Wybrane rodzaje rolet okiennych
Rolety okienne to bardzo modny i wygodny sposób na osłonę przed słońcem czy wścibskim wzrokiem sąsiadów. Oprócz tych podstawowych funkcji mogą także służyć dekoracji oraz jako zabezpieczenie antywłamaniowe. Na które zatem najlepiej się zdecydować? Oto kilka przykładów rolet i ich największych atutów.
Rolety zewnętrzne
Jak sama nazwa wskazuje, montowane są po zewnętrznej stronie okna, przy czym kaseta może znajdować się na górnej ramie okna, ponad nim w ścianie lub na fasadzie budynku. Niezależnie jednak od miejsca zamontowania, rolety zewnętrzne zawsze doskonale sprawdzają się jako ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Nie dopuszczają promieni słońca, mrozu czy wiatru do szyby, dzięki czemu zwiększają izolację i pomagają w utrzymaniu optymalnej temperatury we wnętrzu.
Doskonale sprawdzają się także w sypialniach osób, które pracują na nocne zmiany, a przesypiają dzień. Opuszczone, pozwalają na uzyskanie całkowitej ciemności w pokoju, a dodatkowo stanowią świetną izolację akustyczną, dzięki czemu odpoczynek nie jest w żaden sposób zakłócony.
Ostatnia z ich zalet to ochrona przed włamaniami, zwłaszcza, jeśli zostaną zamontowane specjalnie atestowane egzemplarze ze wzmocnioną konstrukcją.
Rolety wewnętrzne
Znacznie bardziej popularne w naszych domach są rolety wewnętrzne, które chronią przed światłem oraz zapewniają izolację od przechodniów czy sąsiadów. Wśród nich najpopularniejszymi są rolety zwijane w rolkę. Ich ogromną zaletą jest łatwość montażu i zdejmowania, bez ingerencji w ramy okienne, a także bogata kolorystyka i wzornictwo. Niestety przy uchylonym oknie nieestetycznie zwisają i poruszają się pod wpływem wiatru.
W odróżnieniu od nich rolety kasetowe, posiadające boczne prowadnice, nie są obciążone tymi problemami i zawsze pozostają na swoim miejscu. Wymagają jednak bardziej skomplikowanego montażu, w niektórych wersjach związanego z nawiercaniem ramy okiennej. Doskonale sprawdzają się jednak w przypadku okien dachowych.
Kolejnym typem są modne ostatnio rolety dzień-noc. Składają się z dwóch rodzajów materiałów, tworzących naprzemienne pasy, o większej lub mniejszej przepuszczalności światła. Przesuwając je względem siebie możemy samodzielnie regulować ilość dopływającego z zewnątrz oświetlenia.
Istnieją również różne typy rolet ozdobnych, w których materiał, z którego są wykonane, po zwinięciu składa się na zakładki (rolety rzymskie) lub w dekoracyjne bufy (rolety weneckie). Do wyboru pozostają także rolety austriackie, które nawet po całkowitym opuszczeniu są ozdobnie pofałdowane. Inna odmianą dekoracyjnych rolet są plisy, które składają się w harmonijkę. Ich ciekawą zaletą jest możliwość przesuwania na dowolną wysokość od góry lub od dołu, dzięki czemu łatwo można zadecydować o ilości wpadającego do pomieszczenia światła.
Inne rozróżnienia
Wybór rolet nie sprowadza się jedynie do kwestii ich dekoracyjności oraz sposobu montowania. Kupując je, można również wybierać spośród materiałów, z jakich są wykonane, na przykład z tkaniny czy drewna. Najważniejsze jest jednak dostawanie ich do rodzaju pomieszczenia oraz do tego, jakie będą ich zadania.