Samodzielna regulacja okien
Cykliczna regulacja okien jest niezbędna dla ich prawidłowego funkcjonowania i dobrego przylegania do ramy. Gwarantuje to ich dźwięko- i wodoszczelność, a także wpływa na wentylację pomieszczenia. Jak przystąpić do tego zadania?
Ustawienie lato – zima
Po wyposażeniu się w odpowiednie narzędzia (imbus, torx, klucze) należy przyjrzeć się okuciom. Fabrycznie powinny być ustawione w pozycji neutralnej, tak, aby okna ściśle przylegały do ram. Znacznik na zaczepie ustawiony jest wówczas na godzinie 6. Jeśli ich ustawienie było zmienione na zimę, to są one bardziej dociśnięte, co zabezpiecza mieszkanie przed niskimi temperaturami. Znacznik znajduje się wówczas na godzinie 3.
W okresie letnim można je jednak przestawić na pozycję „lato” (na godzinę 9) – taką, w której powstanie niewielka szczelina pomiędzy oknem, a ramą. Będzie ona umożliwiała lepszą wentylację pomieszczeń nawet przy zamkniętych oknach.
Regulacja pozycji
Aby wyregulować okno w pionie (by nie było opuszczone lub nadmiernie podniesione), należy je lekko otworzyć i usunąć zaślepkę z dolnego zawiasu. Po włożeniu do środka imbusa 4 można podnieść skrzydło, przekręcając imbus w prawo, lub opuścić – przekręcając w lewo. W analogiczny sposób można przesunąć skrzydło okna w lewo lub w prawo.
Regulacja docisku
Docisk w najbardziej bezpośredni sposób wpływa na szczelność okna. W celu jego regulacji należy otworzyć okno i odszukać rolki mimośrodowe. Aby je wyregulować, należy użyć torxa i ostrożnie przekręcić go w prawo lub w lewo. Okno powinno przesuwać się dzięki temu bliżej lub dalej od ramy. Aby efekt był prawidłowy, po dostosowaniu ustawień należy zadbać o to, by wszystkie rolki znalazły się w takich samych pozycjach. Dzięki temu będziemy mieć pewność, iż na całej wysokości dociska jest taki sam.
Co daje regulacja?
Po wykonaniu tych trzech kroków nie ma wątpliwości, iż okno jest odpowiednio ustawione, a co za tym idzie, dobrze przylega do ramy. Równie istotne jest jego łatwe otwieranie i zamykanie.