Drzwi_antywłamaniowe

Drzwi antywłamaniowe – na co zwrócić uwagę?

Zależy Ci na bezpieczeństwie domu lub mieszkania? Chcesz, aby powiedzenie „mój dom jest moją twierdzą” odzwierciedlało stan faktyczny? W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór antywłamaniowych drzwi w Bielsku. Jes t to stolarka okienna pochodząca z katalogów liderów w swojej branży (m.in. Drutex, Porta, Pol-Skone, Dre, Stolbud, KMT, Wiśniowski). Na co zwrócić uwagę, porównując poszczególne modele?

Sprawdź klasy atestów antywłamaniowych

Nowoczesne drzwi antywłamaniowe nie przypominają już topornej stolarki sprzed lat. Wiele modeli posiada nie tylko eleganckie okładziny, ale i dodatkowe dekoracje (np. szybki czy dekoracyjne witraże). Ozdobne szybki wykonywane są z bezpiecznego szkła, które jest trudne do stłuczenia (ma ono grubość od 1 cm wzwyż). Producenci estetykę łączą jednak z rozwiązaniami, które gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa i pozwalają ochronić dom, mieszkanie czy biuro przed włamaniem.

Drzwi klasy RC2 oraz RC3 oznaczają, że skrzydła nie da się sforsować przez co najmniej 30 minut. Najlepsze są modele otwierane do środka, ponieważ zawiasy umieszczone wewnątrz pomieszczenia utrudniają złodziejowi podważenie skrzyła. Rama powinna mieć wzmocnione stalowe ożebrowanie oraz dwie grube blachy, które trudno będzie przeciąć. Najlepsze są modele wyposażone w specjalny wręg francuski który uniemożliwia wyważenie drzwi.

Jaka konstrukcja?

Warto wybierać drzwi antywłamaniowe ze stalowej ramy, która jest wzmocniona kratownicą z metalowych prętów. Pomiędzy prętami producenci stosują izolację termiczną i akustyczną (piankę poliuretanową, wełnę mineralną lub styropian). Należy jednak wiedzieć, że stalowe wzmocnienia najczęściej przekładają się na niższą izolację termiczną, ponieważ zajmują one miejsce, które w podobnych modelach przeznaczone jest na materiały izolacyjne. Całość może zostać pokryta stalową blachą (producenci stosują zwykle blachę o grubości od 1,5 do 2 cm) lub drewnem.

Obecnie coraz częściej stosuje się obrotowe pręty stalowe, które jeszcze bardziej utrudniają sforsowanie skrzydła drzwi. Gdy włamywacz chce przeciąć skrzydło, pręty przekręcają się i utrudniają pracę narzędziom.

Na skrzydłach powinny znaleźć się bolce antywłamaniowe. W przypadku przecięcia zawiasów, będą one nadal utrzymywać skrzydło w ościeżnicy. Dodatkowe zabezpieczenie może stanowić metalowy próg, który utrudni ewentualne podważenie skrzydła.

Zwróć uwagę na zamek

Bardzo ważną częścią drzwi antywłamaniowych jest atestowany, wpuszczany zamek centralny. Powinien on posiadać wymienną wkładkę o klasie odporności C. Przekręcenie takiego zamka uruchomi rygle wysuwające się w trzech kierunkach. W najlepszych modelach drzwi antywłamaniowych montuje się nawet 14 rygli, a najtańsze modele posiadają 4 rygle. Najczęściej rygle mają 14 mm średnicy.

Od zewnątrz zamek powinny osłaniać stalowe osłonki, które uchronią go przed przewierceniem. Przed przewierceniem zabezpieczana jest również wkładka bębenkowa. Gdy zależy nam na najwyższym bezpieczeństwie, możemy wybrać model z dodatkową sztywną zapornicą, która stanowi odpowiednik klasycznego łańcucha do drzwi (niektórzy producenci takie rozwiązanie proponują za dodatkową opłatą).

Jeszcze więcej interesujących treści!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Jeśli tak, zacznij obserwować nasz fanpage na Facebooku. Dowiesz się z niego jako pierwszy o ciekawostkach i dobrych praktykach w branży budowlanej.

Kliknij “Obserwuj” i zostań naszym fanem!