Szczelność okien – na co zwrócić uwagę?
Planujesz zakup okien? Oferta na rynku stolarki okiennej jest bardzo szeroka, dlatego warto zwrócić uwagę, aby dobrać produkt idealnie dopasowany do potrzeb. W ofercie firmy MTB Janusz Jasiński i Spółka s.j. dostępne są okna w Bielsku marki Drutex, Pol-Skone i Stolbud wykonane z PVC aluminium lub drewna.
Materiał powinien pasować wizualnie do ścian budynku, w którym mieszkamy. Niezależnie od producenta i materiału, warto zwrócić uwagę na parametry, które zapewnią odpowiednią szczelność. O czym pamiętać podczas doboru okien?
Przepuszczalność powietrza
Pierwszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę podczas porównywania konkretnych modeli okien jest przepuszczalność powietrza. Ma ona bardzo duży wpływ na szczelność okien. Szczelność oznaczona jest klasami od 1 do 4. Im klasa jest wyższa, tym okna zapewniają lepszą izolację. To wpływa na mniejsze przenikanie ogrzanego powietrza z wnętrza mieszkania lub domu oraz mniejsze wnikanie chłodnego powietrza z zewnątrz.
Podział na 4 klasy szczelności został wprowadzony w normie PN-EN 12207:2001. Producenci okien przepuszczalność powietrza badają w trakcie wstępnych badań typu ITT. Badanie to pozwala określić rzeczywisty strumień powietrza, które przepłynie szczelinami przylgowymi okna przy ciśnieniu dodatnim i ujemnym od 50 do 600 Pa. Następnie laboratoria wartość średnią powietrza przeliczają na „przepuszczalność odniesienia”.
Najbardziej szczelne okna (klasa szczelności 4) informują, że przy ciśnieniu 600 Pa (nacisk 61 kg/m2) przenika mniej niż 3 m3 powietrza na godzinę.
Współczynnik przenikania ciepła (Uw)
Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, gdy wybieramy okna jest współczynnik Uw (przenikanie ciepła). Wartość ta opisuje straty ciepła, co wpływa na termoizolacyjność stolarki. Gdy zależy nam, aby okna była możliwie, jak najszczelniejsze, warto wybierać modele energooszczędne. Mają one współczynnik Uw 0,8 W (m2K) lub niższy.
Współczynnik przenikania ciepła szyby (Ug)
Na szczelność okien wpływa również współczynnik przenikania ciepła szyby, który jest oznaczony jako Ug. W modelach energooszczędnych wynosi on 0,5 W (m2K). Podczas użytkowania parametr ten powoli spada, ponieważ gaz, znajdujący się pomiędzy szybami, z czasem się ulatnia.
Współczynnik przenikania ciepła przez ramę okienną (Uf)
Parametr oznaczony skrótem Uf określa współczynnik przenikania ciepła przez ramę okienną. Rama okienna niestety nie jest tak szczelna, jak konstrukcja szyb, dlatego parametr Uf jest wyższy niż Ug – w modelach energooszczędnych UF wynosi około 0,8 W (m2K). Na współczynnik przenikania ciepła przez ramę wpływ ma liczba komór, materiał izolacyjny w ramie oraz grubość drewna.
Wodoszczelność i dźwiękoszczelność
Szczelność okien określa nie tylko ich termoizolacyjność, ale także odporność na wodę. Najlepiej wybierać okna o klasie 5A. Taka klasa oznacza, że pomieszczenie nie zostanie zalecane nawet podczas deszczu, który pada z prędkością wiatru sięgającą 65 km na godz.
Parametr Rw oznacza dźwiękoszczelność. Wysoka izolacja akustyczna niezbędna jest przede wszystkim w budynkach wielorodzinnych znajdujących się np. przy ruchliwych ulicach i taktach pieszych (zwłaszcza w mieszkaniach na parterze), gdzie prawidłowe wytłumienie dźwięków z zewnątrz jest niezbędne dla komfortu mieszkańców.